Mila statului

de Mijloc și de înaltă școală footballEdit

La mijloc sau de nivel liceal, 34 de state folosi o mila statului, care poate implica un „ceas continuu” (ceasul continuă să funcționeze pe cele mai joacă atunci când ceasul se va opri în mod normal, cum ar fi o trecere incomplete) odata ce o echipa are un anumit plumb (de exemplu, 35 de puncte), în a doua jumătate. Acest lucru scade foarte mult timpul necesar pentru finalizarea unui joc, ceea ce reduce șansele echipei de conducere de a înscrie mai mult și timpul pe care echipa finală trebuie să-l petreacă în fața unui deficit insurmontabil., În majoritatea statelor, ceasul se oprește numai pentru scoruri, timeout-uri (funcționari, vătămare sau taxat) sau sfârșitul trimestrului. Jocurile care ar opri în mod normal ceasul, cum ar fi penalizările, trecerile incomplete, ieșirea din limite sau schimbarea posesiei, nu ar opri ceasul. Regula variază în funcție de stat; de exemplu, ceasul nu se oprește la un scor în Colorado, Indiana, Kansas (numai jocuri de sezon regulat), sau Missouri (numai al patrulea trimestru).,în cele mai multe state, odată ce diferențialul punct este redus la sub regula mercy-suma invocând, procedurile normale de sincronizare relua până la sfârșitul jocului sau regula mercy-invocarea punct diferențial este restabilită; în Colorado, Georgia, și Kansas, ceasul continuă să curgă, chiar dacă diferențialul scade sub pragul. Majoritatea statelor care au reguli de milă renunță la această regulă pentru un joc de campionat.,

în unele state, antrenorii și oficialii jocului pot alege să încheie un joc la discreția lor în orice moment în a doua jumătate, dacă regula ceasului continuu este în vigoare; acest lucru se întâmplă de obicei dacă o marjă dezechilibrată continuă să crească sau dacă vremea amenințătoare este iminentă. Uneori, antrenorul echipei care pierde este de acord să scurteze lungimea unui sfert în plus față de regula ceasului continuu., Deși este rar, unele state sau conferințe de liceu au reguli în care echipa cu un avantaj foarte mare nu poate rula un anumit joc pentru restul jocului, cum ar fi o trecere profundă sau o alergare în afara.

în unele state (în cazul în care 8-om și 6-om de fotbal este utilizat pe scară largă), Regulile cer ca un joc să se încheie atunci când o echipă este înainte de un anumit scor (cum ar fi 45 sau 50 de puncte) la pauză sau în orice moment după aceea., În alte state cu fotbal de 6 sau 8 oameni, se folosesc reguli de ceas continuu, iar regula poate fi modificată; de exemplu, în Iowa, regula intră în vigoare dacă diferența de 35 de puncte este atinsă în orice moment după primul trimestru.

într-o variantă a regulii mercy folosită în fotbalul Liceului Connecticut din 2006 până în 2016, antrenorul echipei a primit o suspendare de un joc (adică pentru următorul joc al echipei) dacă în orice moment echipa avea un avantaj de 50 de puncte. În 2016 a fost înlocuit cu o regulă de ceas de funcționare.,regula mercy National Collegiate Athletic Association prevede, „în orice moment în timpul jocului, Timpul de joc al oricărei perioade sau perioade rămase și pauză între jumătăți pot fi scurtate de comun acord de antrenori cap opuse și arbitrul.”(NCAA Football Rule 3-2-2-a) NCAA Football a aprobat Hotărârea 3-2-2-i citează un exemplu: „la pauză scorul este 56-0. Antrenorii și arbitrul sunt de acord că al treilea și al patrulea trimestru ar trebui să fie scurtate la 12 minute fiecare., Antrenorii solicită, de asemenea, ca a doua repriză să fie jucată cu un „ceas de funcționare”, adică să nu se oprească ceasul de joc.”Comitetul de reguli de fotbal NCAA a stabilit,” trimestrele rămase pot fi scurtate la 12 minute fiecare. Cu toate acestea, „ceasul de funcționare” nu este permis; regulile normale de ceas se aplică pentru întregul joc.”

cel mai recent exemplu de joc de fotbal NCAA scurtat prin invocarea acestei reguli a avut loc la 1 septembrie 2018 în timpul unui meci jucat de Georgia împotriva lui Austin Peay în Atena Georgia., Cu scorul 45-0 în trimestrul 3 și un indice de căldură ridicat, antrenorul Austin Peay Will Healy i-a sugerat antrenorului Georgiei Kirby Smart să joace un sfert de minut 10 în locul celui de-al patrulea trimestru tipic 15. Antrenorii și arbitrul au fost de acord și jocul a fost scurtat.

Septembrie 24, 2016 Missouri Tigers a condus Delaware State 58-0 la pauză. Antrenorii au fost de acord să scurteze al treilea și al patrulea trimestru de la 15 minute la 10 minute fiecare, scurtând timpul total de joc de la 60 de minute la 50 de minute., Missouri a adăugat trei eseuri în prescurtată a doua jumătate pentru a face scorul final 79-0, stabilirea echipei records pentru cele mai multe puncte marcate într-un joc (79), cea mai mare marja de victorie (79), și cel mai mare număr de eseuri marcate (11). (Missouri ar fi marcat 80 de puncte, dar a ratat un punct în plus la începutul jocului.de asemenea, în 2016, jocul dintre Clemson și South Carolina State a avut atât al treilea, cât și al patrulea trimestru scurtat de la 15 minute la 12, ca urmare a faptului că Clemson a condus jocul la jumătate 45-0. Scorul final al meciului a fost 59-0.,

Mai devreme în 2016, jocul dintre Texas State și Arkansas a văzut al patrulea trimestru scurtat la 10 minute când furtuni severe se apropiau de Stadionul Donald W. Reynolds Razorback. Arkansas a condus cu 42-3 la sfârșitul celui de-al treilea trimestru, iar perioada finală a fost fără scor. Un scenariu similar a avut loc în 2017 în jocul dintre TCU și Kansas, unde antrenorii au fost de acord cu un ceas de funcționare pentru ultimul 12:49 al jocului din cauza furtunilor severe care se apropie de Stadionul Amon G. Carter.,într-un joc din 2013, Old Dominion University (ODU) a pierdut la Universitatea din Carolina de Nord (UNC) 80-20 când antrenorul ODU Bobby Wilder a cerut ca al patrulea trimestru să fie scurtat cu cinci minute, pe care antrenorul UNC Larry Fedora a fost de acord. Fedora și-a îndreptat, de asemenea, fundașul să ia un genunchi pe al patrulea și să înscrie cu 1:53 rămas pentru a nu alerga scorul.într-un joc din 1988, antrenorul Kansas Jayhawks, Glen Mason, a întrebat dacă un ceas de funcționare ar putea fi folosit după ce echipa sa a tras 49-0 la pauză la Auburn Tigers. Antrenorul Auburn Pat Dye și oficialii au fost de acord, iar Auburn a ajuns un câștigător 56-7.,

în Ciuda NCAA Football Normele Comitetului ulterioare de guvernământ (A. R. 3-2-2-I) că un „ceas care rulează” nu este permisă, o continuă ceas a fost folosit 5 septembrie 2013, începând din al patrulea trimestru atunci când Georgia Tech Yellow Jackets avut o 63-0 duce împotriva Elon Phoenix. Aceasta a fost la cererea antrenorului Elon Jason Swepson și convenită de antrenorul Georgia Tech Paul Johnson. Georgia Tech a câștigat meciul cu 70-0.

cu toate acestea, în Asociația Mississippi a colegiilor comunitare și Junior, un ceas de funcționare este permis dacă echipa este înainte cu 38 de puncte sau mai mult., Această regulă, unică numai pentru MACJC, a fost instituită în 2013.