Zasada litości

piłka nożna w gimnazjum i liceum

na poziomie gimnazjum I Liceum 34 państwa stosują zasadę litości, która może obejmować „ciągły zegar” (zegar nadal działa na większości meczów, gdy zegar normalnie się zatrzyma, np. niepełne podanie), gdy drużyna ma pewną przewagę (na przykład 35 punktów) w drugiej połowie. To znacznie skraca czas potrzebny na ukończenie gry, co zmniejsza szanse wiodącej drużyny na zdobycie większej liczby punktów oraz czas, który drużyna spadająca musi poświęcić na zmaganie się z deficytem nie do pokonania., W większości stanów zegar zatrzymuje się tylko na wyniki, timeouty (urzędników, kontuzje lub opłaty) lub na koniec kwartału. Zagrania, które normalnie zatrzymałyby zegar, takie jak kary, niepełne podania, wyjście poza granice lub zmiana posiadania, nie zatrzymałyby zegara. Zasada ta różni się w zależności od stanu; na przykład zegar nie zatrzymuje się na wyniku w Kolorado, Indianie, Kansas (tylko mecze w sezonie regularnym) lub Missouri (tylko czwarta kwarta).,

w większości stanów, gdy różnica punktowa jest zredukowana do poziomu poniżej Zasady Mercy-calling amount, normalne procedury czasowe wznawiają się do końca gry lub reguły mercy-calling point differential jest ponownie ustanowiony; w Kolorado, Georgia i Kansas, zegar nadal działa, nawet jeśli różnica spada poniżej progu. Większość państw, które mają mercy rules zrzeka się tej zasady dla meczu mistrzowskiego.,

w niektórych stanach trenerzy i urzędnicy gry mogą zakończyć grę według własnego uznania w dowolnym momencie w drugiej połowie, jeśli obowiązuje zasada ciągłego zegara; zwykle dzieje się tak, gdy Krzywy margines nadal rośnie lub jeśli grozi pogoda. Czasami trener zespołu, który przegrywa zgadza się na skrócenie długości jednej czwartej oprócz reguły ciągłego zegara., Chociaż jest to rzadkie, niektóre stany lub konferencje szkół średnich mają zasady, w których zespół z bardzo dużą przewagą nie może uruchomić pewną grę do końca gry, takie jak głębokie podanie lub poza biegiem.

w niektórych stanach (gdzie 8-man I 6-man piłka nożna jest powszechnie używany), Zasady wzywają do zakończenia gry, gdy jedna drużyna jest do przodu o pewien wynik (jak 45 lub 50 punktów) w przerwie lub dowolnym czasie później., W innych stanach z 6-lub 8-osobowym futbolem stosuje się zasady zegara ciągłego, A reguła może być modyfikowana; na przykład w Iowa, reguła wchodzi w życie, jeśli różnica 35 punktów zostanie osiągnięta w dowolnym momencie po pierwszej kwarcie.

w wariancie na zasadzie mercy używanym w Connecticut high school football w latach 2006-2016, trener drużyny został zawieszony na jeden mecz (tj. na następny mecz drużyny), Jeśli w dowolnym momencie drużyna miała 50-punktową przewagę. W 2016 roku została zastąpiona regułą zegara biegowego.,

College footballEdit

reguła National Collegiate Athletic Association ' s mercy stanowi, „w każdej chwili w trakcie gry, Czas gry w każdym pozostałym okresie lub okresach oraz przerwy między połówkami mogą zostać skrócone za obopólną zgodą trenerów i sędziego.”(NCAA Football Rule 3-2-2-a) NCAA Football zatwierdził orzeczenie 3-2-2-i przytacza przykład: „w przerwie wynik wynosi 56-0. Trenerzy i sędzia zgadzają się, że trzecia i czwarta kwarta powinny być skrócone do 12 minut każda., Trenerzy żądają również, aby druga połowa została rozegrana z „running clock”, tzn. aby zegar gry nie został zatrzymany.”Komisja zasad NCAA Football Rules ustaliła,” pozostałe kwarty mogą zostać skrócone do 12 minut każda. Jednak „running clock” nie jest dozwolony; normalne zasady zegara obowiązują przez całą grę.”

najnowszy przykład gry w NCAA football skrócony przez odwołanie się do tej zasady wystąpił 1 września 2018 podczas meczu Georgia rozegranego przeciwko Austin Peay w Athens Georgia., Z wynikiem 45-0 w trzeciej kwarcie i wysokim wskaźnikiem ciepła, trener Austin Peay Will Healy zasugerował trenerowi Georgii Kirby Smart, że grają 10-minutową czwartą kwartę zamiast typowej 15-minutowej czwartej kwarty. Trener i sędzia zgodzili się i mecz został skrócony.

Trenerzy zgodzili się na skrócenie trzeciej i czwartej kwarty z 15 minut do 10 minut każda, skracając łączny czas gry z 60 minut do 50 minut., Missouri dodał trzy przyłożenia w skróconej drugiej połowie, aby końcowy wynik 79-0, ustanawiając rekord drużyny dla największej liczby zdobytych punktów w meczu (79), największego marginesu zwycięstwa (79) i największej liczby zdobytych przyłożeń (11). (Missouri zdobyłby 80 punktów, ale stracił dodatkowy punkt na początku gry.)

również w 2016 roku mecz pomiędzy Clemsonem a stanem Karolina Południowa skrócił zarówno trzecią, jak i czwartą kwartę z 15 minut do 12, w wyniku czego Clemson prowadził mecz w połowie 45-0. Końcowy wynik meczu to 59-0.,

Na koniec trzeciej kwarty Arkansas prowadził 42-3, a w ostatnim okresie nie zdobył punktów. Podobny scenariusz miał miejsce w 2017 roku w meczu pomiędzy TCU i Kansas, gdzie trenerzy zgodzili się na czas biegu na finał 12: 49 meczu z powodu silnych burz zbliżających się do Amon G. Carter Stadium.,

w meczu 2013 Old Dominion University (odu) przegrywał z University of North Carolina (UNC) 80-20, kiedy trener odu Bobby Wilder poprosił o skrócenie czwartej kwarty o pięć minut, na co zgodził się trener UNC Larry Fedora. Fedora również skierował swojego rozgrywającego, aby kolano na czwartym i gol z 1:53 pozostały, aby nie uruchomić wynik.

w 1988 r.trener Kansas Jayhawks Glen Mason zapytał, czy można użyć zegara biegowego po tym, jak jego drużyna zremisowała 49-0 w przerwie Z Auburn Tigers. Trener Auburn Pat Dye i urzędnicy zgodzili się, a Auburn zakończył się zwycięstwem 56-7.,

pomimo późniejszego orzeczenia NCAA Football Rules Committee (A. R. 3-2-2-I), że „running clock” nie jest dozwolony, ciągły zegar został użyty 5 września 2013, począwszy od czwartej kwarty, kiedy Georgia Tech Yellow Jackets mieli prowadzenie 63-0 przeciwko Elon Phoenix. To było na prośbę trenera Elona Jasona Swepsona i uzgodnione przez trenera Georgia Tech Paula Johnsona. Georgia Tech wygrała mecz 70-0.

, Zasada ta, unikalna tylko dla MACJC, została wprowadzona w 2013 roku.