Nagano 1998 Zimowe Igrzyska Olimpijskie

Nagano 1998 Zimowe Igrzyska Olimpijskie, zawody lekkoatletyczne, które odbyły się w Nagano w Japonii. 7–22, 1998. Igrzyska w Nagano były osiemnastym startem na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich.

Przeczytaj więcej na ten temat
Igrzyska Olimpijskie: Nagano, Japonia, 1998
dwadzieścia sześć lat po igrzyskach w Sapporo, Zimowe Igrzyska Olimpijskie powróciły do Japonii. Najbardziej pamiętny aspekt igrzysk w Nagano był prawdopodobnie…,

dwadzieścia sześć lat po igrzyskach w Sapporo, Zimowe Igrzyska Olimpijskie powróciły do Japonii. Najbardziej pamiętnym aspektem igrzysk w Nagano była prawdopodobnie pogoda, która przyniosła obfite opady śniegu i okresy mroźnego deszczu. Było nawet trzęsienie ziemi. Na zawody w Narciarstwie Alpejskim największy wpływ miały intensywne opady śniegu, które spowodowały przesunięcie kilku imprez. Trzęsienie ziemi, które miało miejsce 20 lutego, było umiarkowanej wielkości, ale było odczuwalne w całym mieście iw mniejszych miastach, które służyły jako obiekty sportowe., Mimo tych przeszkód igrzyska były chwalone za organizację i skuteczność. Wielu pochwaliło również Nagano za złagodzenie wpływu sponsorów korporacyjnych, którzy byli tak natrętni na Letnich Igrzyskach w Atlancie w 1996 roku.

w igrzyskach w Nagano uczestniczyła rekordowa liczba narodowych komitetów olimpijskich (72) i sportowców (ponad 2100). Wśród państw uczestniczących były Bośnia I Hercegowina i Jugosławia, które zostały uwikłane w wojnę. Zgodnie z rezolucją Organizacji Narodów Zjednoczonych oba kraje dotrzymały zawieszenia broni na czas trwania Igrzysk., Dwa nowe sporty, curling i snowboarding, zostały dodane do programu Zimowych Igrzysk Olimpijskich. Snowboarding zadebiutował nieco haniebnie, kiedy Kanadyjczyk Ross Rebagliati, pierwszy złoty medalista olimpijski w tym sporcie, test pozytywny na używanie marihuany; został natychmiast zdyskwalifikowany. Dzień później decyzja została odwołana, a Rebagliati był w stanie zachować swój medal. Program został również rozszerzony o turniej hokeja na lodzie kobiet, który wygrał Stany Zjednoczone. Reprezentacja Czech, zainspirowana grą bramkarza Dominika Haška, została niespodziewanym zwycięzcą turnieju mężczyzn., W łyżwiarstwie szybkim holenderscy łyżwiarze, prowadzeni przez Gianni Romme i Marianne Timmer, zdobyli pięć złotych, cztery srebrne i dwa brązowe medale. Zwycięstwa młodzieży Ilii Kulik z Rosji i Tary Lipinski ze Stanów Zjednoczonych w zawodach łyżwiarstwa figurowego były łagodnymi niespodziankami.

Kanadyjczyk Ross Rebagliati, pierwszy zawodnik, który zdobył złoty medal olimpijski w snowboardowym slalomie gigancie na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 1998 w Nagano w Japonii.,

© Mark Sandten—Bongarts/Getty Images

austriacki narciarz alpejski Hermann Maier powrócił na stoki, aby zdobyć złoty medal zarówno w slalomie supergigancie, jak i slalomie gigancie. W zawodach kobiecych wystąpiła Niemka Katja Seizinger, która wygrała zawody zjazdowe i alpejskie. W Narciarstwie Klasycznym Bjørn Daehlie z Norwegii umocnił swoją pozycję najlepszego biegacza narciarskiego w historii., Norweg sięgnął po złote medale w biegu na 10 km i sztafecie 4 × 10 km oraz srebrny w biegu na 15 km, przynosząc w swojej karierze Olimpijskiej osiem złotych i cztery srebrne medale. Tytuł „najlepszego w historii” zdobył również Niemiec Georg Hackl, który zdobył bezprecedensowy trzeci z rzędu złoty medal w zawodach singlowych.

Pobierz abonament Britannica Premium i uzyskaj dostęp do ekskluzywnych treści., Subscribe Now

podczas gdy Niemcy zdobyli więcej medali (29) niż jakikolwiek inny kraj, gospodarz, Japonia, cieszył się najlepszym występem w Zimowych Igrzyskach Olimpijskich, zdobywając 10 medali. Skoczek narciarski Kazuyoshi Funaki sięgnął po złoty medal na skoczni 120 m i srebrny na skoczni 90 m i doprowadził do dramatycznego zwycięstwa w drużynowym konkursie skoków narciarskich. Hiroyasu Shimizu zdobył złoty medal w biegu na 500 metrów oraz brązowy w biegu na 100 metrów. Jedyną złotą medalistką Japonii była narciarka freestyle Tae Satoya, która wygrała zawody moguls.